در این بخش به معرفی زیر گروه های مرتبط با فعالیت های ساختمانی می پردازیم

این بخش شامل:

گنبدسازی و گلدسته سازی ، شیشه سکوریت ، درب اتوماتیک ، جک پارکینگی و کرکره برقی می باشد. که در ادامه هر یک را به اختصار توضیح می دهیم . جهت توضیحات کامل تر و تخصصی تر در مورد هر بخش می توانید وارد زیر گروه مورد نظر شوید و همچنین برای استعلام قیمت و انجام خدمات می توانید با لیستی از فروشندگان که در بالا موجود می باشد استفاده کنید.

امید است این بخش برای شما کاربران عزیز گرامی مفید باشد.

 

گنبد سازی

گنبد سازی در ایران بیشتر برای مساجد و اخیرا برای نما و زیبایی بر روی مجتمع ها و مراکز خرید و آپارتمان های لاکچری و برج ها نصب می شود

انواع گنبد مساجد در ایران: در ایران از انواع مختلفی از گنبد استفاده می شود که بهترین و پر طرفدار ترین آنها گنبد کاشی ، و گنبد فلزی می باشد . همچنین از انواع گنبدهای فایبر گلاس و گنبد پلی کربنات نیز می توان استفاده کرد ولی استفاده از این نوع گنبد ها به دلیل اشکالات فنی و ظاهری چندان مرسوم نیست.

مراحل ساخت گنبد کاشی: در ساخت گنبد کاشی ، ابتدا باید طراحی نمود که وزن سازه چه میزان خواهد بود و از چه مقاطعی از آهن جهت اسکلت گنبد می توانیم استفاده کنیم.

سپس آهن آلات را نورد و یا فارسی بر نموده و اسکلت گنبد را تشکیل می دهیم.در بخش بعدی می توانیم با استفاده از دال بتنی و یا طاق ضربی فضای بین تیر آهن ها را پر کنیم. و در مرحله بعد سیمان کشی مجدد و بعد از آن ایزولاسیون گنبد و سپس گابیون کشی و مش بندی را انجام می دهیم. در مرحله بعدی ترک برداری از روی گنبد نموده و کروم بندی می کنیم و دوباره باید سیمان کاری کرده و کل گنبد را یک دست کنیم. در نهایت نیز می توانیم گنبد را کاشی کنیم.

مصالح مورد نیاز در ساخت گنبد کاشی:

تیر آهن ، میلگرد ، نبشی ، آجر سبک ، سیمان ، ماسه ، گچ ، خاک ، جوک ، توری یا گابیون ،پرایمر، ایزوگام یا قیر ، کاشی و ....

انواع کاشی: کاشی هفت رنگ سنتی ، کاشی هفت رنگ چاپی ، کاشی نره ، کاشی معقلی کاشی معرق و ....

انواع کاشی هفت رنگ : کاشی هفت رنگ انواع مختلفی دارد که نشخیص آنها تخصص بسیار بالایی می طلبد و در این مقاله نمی توان به آن پرداخت.

مزایای کاشی کاری سنتی مساجد :

کاشی کاری سنتی هفت رنگ ریشه در تاریخ کشور پهناور ما دارد ، لذا حفظ این هنر بسیار زیبا و ارزشمند برای کشور بسیار حیاتی می باشد.

جلوه ی زیبا ، جذاب و به دل نشین کاشی هفت رنگ

ایجاد احساس آرامش در فضا

طرح ها و شکل ها ی گوناگون مطابق با هر سلیقه و امکان تغییر در طرح ها

 

معایب کاشی مسجدی

قیمت بالا

زمان اجرای زیاد

کم بودن استاد کاران چیره و زبر دست

وزن بالای کاشی

عدم مقاوت در برخی از انواع آب و هوا

خرابی سریع به هنگام لرزش های زمین

گلدسته و مناره :

معولا نوع بتنی گلدسته و مناره با استفاده از کاشی معقلی ، و یا آجر معقلی ساخته می شود.

کلمات کلیدی:

گنبد سازی - گنبدسازی - گنبد کاشی - کاشی گنبدی - کاشی گنبد - ساخت گنبد -گلدسته سازی  - گلدسته سازی - مناره سازی

 

گنبد فلزی

گنبد فلزی شامل گنبد استیل و گنبد آلومینیوم می باشد.

گنبد استیل: گنبد های استیل متداول در کشور معمولا استیل طلایی و یا نقره ایی می باشند.

انواع استیل : استیل از نظر نوع انواع مختلفی در کشور دارد ، نمونه های رایج انواع استیل طلایی بالغ بر 38 نمونه و استیل سفید بالغ بر 26 نمونه می باشد.

حتما در انتخاب نوع استیل بسیار دقت کنید.

گنبد آلومینیوم: گنبد های از جنس آلومینیوم در کشور معمولا طلایی ، سبز و یا سفید هستند. عدم زنگ زدگی و سبکی از مزایای آلومینیوم می باشد.

در گنبد فلزی مهم تر از نوع ورق نحوه ی اجرای گنبد می باشد.

سایر گنبد ها

گنبد فایبر گلاس: گنبد فایبر گلاس از نمونه گنبد هایی بوده که به دلیل مشکلات در اجرا و مشکلات بعد از اجرا با استقبال کمی مواجه شد.

گنبد پلی کربنات:از گنبد پلی کربنات هم در مساجد و هم در مراکز خرید می توان استفاده نمود ، البته این نوع گنبد بیشتر مناسب مراکز خرید می باشد.

انواع گلدسته و مناره :

رایج ترین و بهترین نوع گلدسته و مناره در حال حاضر گلدسته فلزی می باشد که به جهت سریع بودن ساخت ، زیبایی بسیار ، دوام بالا ، سهولت در نصب و نصب سریع

وزن کم و قیمت مناسب در بازار رقابت نسبت به سایر انواع گلدسته ها یکه تازی می کند.

کلمات کلیدی:

گنبد فلزی - گنبد استیل - گنبد آلومینیوم - گنبد استیل طلایی - گنبد سازی - گنبدسازی- گنبد سازی در تهران

 

 

جک پارکینگی

در سال های اخیر جهت سهولت زندگی ، و عدم نیاز به پیاده شدن راننده برای باز و بسته کردن درب پارکینگ از سیستمی به نام جک های پارکینگی استفاده شده است.

 

درب های اتوماتیک را می توان در سه دسته جای داد 1.درب اتوماتیک پنوماتیک 2.درب اتوماتیک الکترومکانیک 3.درب اتوماتیک هیدرولیکی

درب اتوماتیک پنوماتیک

 

اصول کارکرد این سیستم بر اساس باد است . فشار باد پیستون جکها را به حرکت در آورده و جکها باعث باز و بسته شدن درب¬ها می¬شوند .

جکهای پنوماتیک به مانند جکهای هیدرولیکی نقش زیادی در دستگاه¬های صنعتی دارند . دلایل موفقیت این سیستم در ایران کم بودن رقیب به دلیل واردات محدود سیستمهای هیدرولیکی و الکترومکانیکی ، قیمت بسیار مناسب و مونتاژ داخل بودن این نوع سیستمهای اتوماتیک درب می باشد . اما همه این مزیتها نتوانسته است جلوی انقراض این سیستم را بگیرد و ضعفهای بزرگ آن ، بار دیگر این سیستم را به دستگاههای صنعتی باز گرداند . از جمله ضعف های بزرگ سیستمهای پنوماتیک می توان به حجیم و پر سر و صدا بودن کمپرسور باد ، احتیاج  به سرویس ماهانه و بازرسی مکرر،  استفاده از دستگاههای بزرگ صنعتی در تابلو فرمان و در نتیجه بزرگ شدن تابلو فرمان سیستم و در نهایت کارایی بسیار محدود این نوع سیستم اشاره کرد. 

با ورود گسترده سیستمهای الکترومکانیکی و کم شدن تفاوت قیمت این سیستم با سیستم پنوماتیک ، آخرین بازمانده های دربهای اتوماتیک پنوماتیک در حال برچیده شدن هستند .دربهای پنوماتیک از لحاظ ایمنی بسیار ضعیف هستند و در مواردی دیده شده که از طریق فلاشر دستگاه که در بیرون نصب شده قابلیت باز شدن درب وجود دارد .

 

درب اتوماتیک الکترومکانیک

 

اساس کار این سیستم ، موتور کوچکی است که در داخل جک قرار دارد و نیروی خود را به یک گیربکس انتقال می دهد تا با افزایش قدرت ماردون جک را به گردش در آورد و در نهایت شفت جک با سرعت استاندارد به عقب و جلو حرکت کند.

از جمله مزایای سیستم دربهای اتوماتیک الکترومکانیک ، کوچک بودن اندازه تابلو فرمان، مستقل بودن قسمت مکانیکی و الکترونیکی (منظور همان تابلو فرمان و جکهای درب است) ، برنامه پذیری عالی و انعطاف کامل دستگاه با محیط نصب ، احتیاج به سرویس بسیار کم(سالانه یک یا دو بار) است .

دربهای اتوماتیک الکترومکانیکی از لحاظ ایمنی به مانند سیستمهای هیدرولیکی بسیار امن طراحی شده و این سیستم نیز در برابر فشار متقابل بسیار مستحکم است و می توان با یک قفل برقی نفوذ پذیری آن را غیر ممکن نمود . 

معایب این سیستم استهلاک بیشتر آن نسبت به سیستمهای هیدرولیکی به دلیل کارکرد چرخ¬دنده و گیربکس در جکها ، قدرت محدود و آسیب پذیری سیستم در مقابل فشار بیش از حد است. 

 

درب اتوماتیک هیدرولیکی

 

 

 

این سیستم اولین نوع ساخته شده دربهای اتوماتیک محسوب می شود . از جمله مزایای این سیستم می توان به قدرت بسیار بالای جکهای هیدرولیکی و توانایی کارکرد بالا و استهلاک بسیار پایین آن اشاره کرد . 

این سیستم بیشتر برای درب های سنگین یا فوق سنگین به کار برده می شود . همچنین تردد دربهای هیدرولیکی را می توان به تقریب نا محدودی ارتقا داد . معایب این سیستم گران بودن و احتیاج به سرویس و نگهداری فصلی است .

ایمنی دربهای اتوماتیک هیدرولیکی بسیار بالاست و این سیستم در برابر فشار متقابل مقاوم است . اگر با قفل برقی همراه شود درصد نفوذ پذیری را برای افرادی که ریموت کنترل ندارند را تقریبا به صفر می رساند .

 

چگونه جک پارکینگی مناسبی انتخاب کنیم

با در نظر گرفتن نکاتی ساده و داشتن کمی پیش آگاهی می توان در انتخاب موفق تر بود و مناسب ترین محصول را انتخاب کرد

 

نکات کلیدی برای انتخاب درب پارکینگی مناسب عبارتند از :

1.میزان فضای مورد نیاز برای باز و بسته شدن درب

2.مسقف بودن یا نبودن فضای پارکینگ

3.وجود یا عدم وجود واحد مسکونی بالای درب پارکینگ

4.مسیر حرکت اتومبیلها پس از ورود و مقدار فضای مورد نیاز آنها

 

 

دسته بندی دربها به لحاظ نوع ساختار عبارتست از :

1.درب های اتوماتیک دولنگه

2.درب های اتوماتیک تک لنگه

3.دربهای اتوماتیک ریلی

4.درب های گاراژی

5.کرکره اتوماتیک

 

درب های زیر سقفی (گاراژی)

 

در این سیستم  تمام درب به صورت کشویی به موازات سقف قرار گرفته و تمام فضای ورودی را برای عبور و مرور وسایل نقلیه باز می کند. محدودیتی که در  استفاده از دربهای گاراژی وجود دارد این است که حتما باید در پارکینگهای مسقف نصب شوند. 

 

درب اتوماتیک ریلی

 

ساختار این نوع دربها به گونه ای است که یک لنگه درب که معمولا بیشتر از دو و نیم متر طول دارد به صورت کشویی به سمت چپ یا راست حرکت کرده و فضای ورودی را به طور کامل باز می کند. کاربرد این دربها برای مکان هایی توصیه می شود که اولا به تمام فضای ورودی پارکینگ نیاز باشد و اندازه درب آنقدر بزرگ باشد که استفاده از مدلهای مشابه مقرون به صرفه نباشد. محدودیتی برای استفاده از دربهای ریلی وجود ندارد و قابلیت استفاده در پارکینگهای مسقف و روباز را دارند، زیرا معمولا بازو بسته شدن این درب کم صدا می باشد .از جمله عیوبی که برای این نوع دربها می توان قائل شد کندی سرعت باز و بسته شدن آن و داشتن فضایی معادل اندازه خود درب در سمت چپ یا راست آن است.

 

درب های اتوماتیک تک لنگه 

 

این نوع  از دربها تنها  از یک لنگه تشکیل شده که به طرف راست یا چپ گشوده می¬شود. این نوع از دربها در مکانهایی کاربرد دارندکه از یک سمت به فضای زیادی نیاز داشته باشد.برای مثال منازلی که در طبقه همکف و یا زیر زمین دارای پارکینگ هستند بیشترین استفاده را از این نوع دربها میتوانند داشته باشند. دربهای تک لنگه با ایجاد گشودگی نود درجه امکان دور گرفتن اتومبیل ها را در مسیر پارکینگ تسهیل می کنند.

این نوع دربها قابلیت نصب در ساختمانهای مسقف و حیاطها را دارند، اما از نظر فنی بهتر است در ساختمانهایی که درب پارکینگ زیر واحد ساختمان است استفاده نشوند به دلیل اینکه طول این درب معمولا از دو نیم متر فراتررفته و احتمالا بسته شدن نهایی باعث ایجاد سر و صدا خواهد شد.

سیستمهای اتوماتیک این نوع دربها باید از بازوهایی الکترومکانیکی و یا هیدرولیکی باشد تا علاوه بر قدرت زیاد ،  طول شفت دارای جک بلندی باشد. این نکته را نیز نباید فراموش کرد که استفاده از قفل مغناطیستی در دربهای اتوماتیک تک لنگه الزامی است و در صورت نبود آن احتمال باز شدن درب بر اثر فشار مخالف وجود دارد.

 

درب های اتوماتیک دولنگه 

ساختار این نوع دربها به گونه ایست که دو لنگه درب در کنار هم قرار گرفته، با باز شدن این دو لنگه، فضای مناسبی برای تردد وسایل نقلیه فراهم می شود. می توان گفت بیش از 90 درصد دربهایی که در ایران مورد استفاده قرار می¬گیرند از نوع درب های دولنگه هستند. انعطاف پذیری این نوع دربها آنها را برای استفاده در ساختمانها با انواع گوناگون کاربری ها متناسب می سازد و این نوع دربها را می توان در ساختمانهای حیاط دار و یا مسقف استفاده نمود. فضای مورد نیاز برای باز و بسته شدن این درب نسبت به سایر گونه ها کمی زیاد است و به اندازه طول هر لنگه درب باید شعاع داخلی آن را آزاد گذاشت تا فضا برای باز و بسته شدن به قدر کافی وجود داشته باشد. دربازکن هایی که برای این گونه دربها استفاده می شوند نیز متنوع بوده و بر اساس نیاز به دو گونه بازویی و زیر سطحی قابل دسته بندی هستند.

 

 

 کلمات کلیدی:

جک پارکینگی - جک پارکینگ - فروش جک پارکینگی - فروش جک پارکینگ - جک پارکینگی در تهران - فروش جک پارکینگی در تهران - جک پارکینگ در تهران - جک پارکینگ در کرج - جک پارکینگی در کرج -

 کرکره برقی و یا کرکره اتوماتیک:

در سال های اخیر کرکره برقی جهت سهولت در باز و بسته شدن ( فقط با فشردن دکمه ریموت) همچنین تنوع در رنگ و طرح و زیبایی و همچنین امنیت خوب و قابل اعتماد آن جای کرکره های سنتی قدیمی را گرفته است.

راهنمای انتخاب کرکره اتوماتیک :

فاکتورهای اصلی در انتخاب کرکره برقی

مکان نصب کرکره برقی : برای فضاهایی با تردد بالا مثل اماکن صنعتی باید از کرکره برقی با موتور ساید استفاده کرد . اما برای فضاهایی که امنیت آنها در اولویت قرار دارد، مانند پارکینگ های منازل، درب واحدهای تجاری و ... اولویت استفاده با کرکره هایی با موتورهای توبولار است. 

مساحت کرکره برقی : مساحت کرکره برقی از اصلی ترین فاکتورها در انتخاب نوع تيغه و موتور سیستم می باشد. 

برای درب های کرکره ای تا مساحت 5مترمربع تیغه 60 میلیمتری 

برای درب های کرکره ای تا مساحت 20مترمربع تیغه 80 میلیمتری 

برای درب های کرکره ای تا مساحت 40مترمربع تیغه 100 میلیمتری 

تعدد باز و بسته شدن کرکره برقی در شبانه روز: بسته به میزان تردد ، هر 10 کیلوگرم وزن کرکره به میزان 9 تا 14 نیوتن بر متر توان موتور را مورد استفاده قرار می دهد. برای پارکینگ یک منزل شخصی و یا یک واحد تجاری حداقل توان 9 و حداکثر 14 نیوتن بر مترمربع در نظر گرفته می شود. 

انتخاب موتور کرکره برقی : موتورهای مورد استفاده در این سیستم به دو نوع تقسیم می شوند، موتور هاي توبولار که مناسب برای استفاده در مکان هایی هستند که نیاز به امنیت دارند. نوع دوم این موتورها موتورهاي سايد هستند که برای فضاهای با تردد بالا مناسب می باشند. 

ريل کرکره برقی: دو نوع ریل در این سیستم مورد استفاده قرار می گیرد. نوع اول که متداولترین نوع نیز هستند، ريل هائي با قابلیت قرارگیری در داخل فريم درب برقی کرکره ای هستند که از پشت به ديوار پيچ مي شوند . نوع دوم ریل هایی هستند که از بغل به دیوار پیچ می شوند تا احتمال برخورد وسایل نقلیه با ریل و آسیب دیدن سیستم کاهش یابد. 

انواع کرکره های برقی :از انواع کرکره های برقی میتوان به موارد زیر اشاره کرد: 

1. درب کرکره برقی صنعتی 

2. درب کرکره برقی

 تجاری و پارکینگی 

3. استفاده از درب کرکره برقی به عنوان محافظ 

4. درب کرکره برقی فولادی یا گالوانیزه 

5. درب کرکره برقی با تیغه های پانج 

6. کرکره برقی شیشه ای 

انواع کرکره های برقی تولید ایران، ایتالیا ، تایوان ، چین ، و آلمان و .... در بازار ایران موجود می باشد که بسته به نوع نیاز و کاربرد می توانید از بین آنها به انتخاب بپردازید. 

 

کلمات کلیدی:

کرکره برقی - کرکره اتوماتیک - فروش کرکره برقی - نصب کرکره برقی - انواع کرکره برقی - تعمیرات کرکره برقی - کرکره برقی در تهران - کرکره برقی در کرج